Na cestách po Vietnamu

7.12.2011 Mai

Letos v létě jsem během třítýdenního pobytu ve Vietnamu navštívila několik zajímavých restaurací nebo bister. Původně jsem ke každému z nich chtěla napsat recenzi zvlášť, ale protože několik z vás, čtenářů, se v blízké době chystáte navštívit mou rodnou zem a ptali jste se na nějaká doporučení, rozhodla jsem se napsat k těmto podnikům pouze krátká hodnocení a vložit je do jednoho článku.

Ve víru metropole

Předpokládám, že většina z vás poletí přímo do hlavního města, a tak začnu právě zde, v Hanoji.

Pokud se chcete seznámit s naší tradiční kuchyní, restaurace Quán Ăn Ngon [kuán an ngon] je “must-visit”. Nabízí pochoutky jako jsou například placičky bánh xèo [báň seo], rolky bánh cuốn [báň kuon], různé druhy lepivých rýží xôi [soi] a mnoho dalších dobrot. O tom, jak zde vaří, vypovídá samotný název podniku - v překladu znamená Chutná restaurace. A že zde skutečně výborně vaří, svědčí neustále plné stoly. Ceny ochutnaných pokrmů se pohybovaly mezi 30 - 70 Kč. Obsluhu restaurace tvoří z poměrně velké části studenti, a tak by neměl být problém domluvit se anglicky.


Bánh xèo v podání Quán Ăn Ngon
© Viet Food Friends

Další zastávkou v Hanoji, kterou vřele doporučuji, je Xôi Yến [soi yen]. V tomto bistru sice najdete jeden jediný pokrm, a to lepivou rýži xôi, za to si můžete vybrat z mnoho variant. Já ochutnala xôi xéo [soi séo], variantu s uvařenými a jemně namletými mungo fazolemi (též vigna zlatá), sušeným masem ruốc [ruoc] a do zlatova osmahlou cibulkou. Místní milují xôi k snídani, ale v ranní špičce stěží najdete volný stolek, a proto je zde take away samozřejmostí. Cena za jednu porci se podle jednotlivých druhů pohybovala mezi 20 - 30,- Kč.


Xôi xéo
© Viet Food Friends

Třetí podnik, který jsem letos v naší metropoli zkusila, se jmenuje Maison Sens. Patří mezi luxusní hanojské restaurace a pokud jste "baťůžkář" toužící poznat opravdový Vietnam, tohle vás nejspíš neosloví. V prvním patře podniku nabízejí různé speciality asijské kuchyně a v tom druhém vegetariánskou stravu, která momentálně ve Vietnamu hrozně frčí. Celé to funguje na principu all you can eat a večeře na osobu tu vyjde na necelých 500,- Kč, což je na zdejší poměry dost. Pro porovnání - měsíční plat taxikáře činí 3-4 tis. Kč.

Když se po delší době naskytne příležitost do Vietnamu, vyhledávám spíš menší restaurace či bistra s místní atmosférou. V Maison Sens mi sice chutnalo, ale pokud bych do tohoto podniku nebyla pozvaná, asi bych ho přešla. Doporučuji ho spíš těm, kteří vyhledávají fine dining.


Speciality v Maison Sens
© Viet Food Friends

Provincie Gia Lai

Pokud budete cestovat do provincie Gia Lai [za lai] a objevovat krásu Centrálního pohoří, doporučuji se zastavit v restauraci Vị Ngon v okresním městečku Chư Sê [ťu se] (115 Đinh Tiên Hoàng, okres Chư Sê, provincie Gia Lai). Nabízejí tu místní zvěřinu a také mořské plody. Nejspíš vás to překvapí - mořské plody v horském městečku? Vysvětlení je celkem jednoduché: mezi národnostními menšinami tu žije také mnoho Vietů, kteří sem imigrovali za prací a podnikáním a přivezli si tak s sebou i svou kuchyni. Mořské plody prý dovážejí každý den z nejbližších přímořských měst.


Vynikající grilované kalamáry
© Viet Food Friends

Mezi ochutnanými pokrmy byly grilované krevety a kalamáry, různě upravené ryby i zvěřina a v neposlední řadě také horký kotlík lẩu [lau] s rybami, který byl jednoznačně vítězem večera. Ceny jednotlivých pokrmů se pohybovaly v rozmezí 50,- Kč - 120,- Kč.

U moře v Nha Trang

Strávila jsem také dva dny v přímořském letovisku Nha Trang [ňa čang]. Najdete zde jak americký grill house, tak italskou pizzerii nebo thajské a čínské speciality. Být ve Vietnamu a nevychutnávat si našich jídel mi přišla škoda, a tak jsem spíš vyhledávala místní kuchyni a mořské plody. Chutnalo mi v restauraci Gió Biển [zó bien]. Konkrétní ceny bohužel neznám, protože jsem byla pozvaná, ale tento podnik určitě patří mezi ty s "lidovějšími" cenami.


Krevety připravované na páře z piva
© Viet Food Friends

Za zmínku určitě stojí i cukrárna La Paloma nabízející čerstvou zmrzlinu. V menu sice najdete 41 příchutí, ale denní nabídka je přizpůsobena aktuálně dostupným surovinám, aby byla zajištěna čerstvost. Ochutnat můžete třeba fazolovou (z mungo fazolí), durianovou, mentolovou, ale i klasičtější příchutě jako mangovou, kokosovou, jogurtovou nebo čokoládovou. La Paloma servíruje zmrzlinu jak do sklenic, tak do vyříznutého kokosového ořechu, melounu nebo třeba ananasu. Za tři kopečky do sklenice zaplatíte kolem 40,- Kč, stejné množství zmrzliny podávané v ovoci pak stojí 60,- Kč - 70,- Kč.


Lahodná zmrzlina od La Paloma
© Viet Food Friends

 

Pokud budete cestovat po Vietnamu, určitě stojí za to, ochutnat místní speciality. Téměř na každé ulici najdete stánek s drobným občerstvením, jako jsou například bánh mì pâté [báň mi pate], bagety plněné jemnou paštikou a bylinkami nebo bánh bao [báň bao], "knedlíček" plněný mletým masem, vajíčkem a skleněnými nudlemi. Ceny těchto pouličních svačin se pohybují v rozmezí 10,- Kč - 30,- Kč.

Ceny v tomto článku jsou uvedené v přibližném přepočtu. 1 euro v současné době vyměníte za cca 27.000 vietnamských đồng.


Na přání čtenářů přidávám i výslovnost, ale podotýkám, že je jen přibližná. Až nám to technické podmínky umožní, nahrajeme výslovnost všech slov, abyste věděli, jak je to přesně :)

 

Napsala Thuy Duong