Domácí tofu, sójové mléko nebo obojí?

22.5.2014 Mája

Potraviny vyráběné ze sóji (sójových bobů) jsou velmi oblíbené nejen mezi vegetariány a vegany, ale těší se rostoucí oblibě i mezi jedlíky masa. Tofu patří mezi nejrozšířenější suroviny asijské kuchyně a jedním z důvodů, proč je tento pokrm tak oblíbený, je jeho schopnost přejmout chuť ostatních ingrediencí.

Celý proces výroby sójového mléka a následně i tofu je velmi zajímavý a přitom velice snadný, proto jsme pro vás připravily článek o jejich výrobě. Nepotřebuje žádné speciální náčiní ani ingredience, vystačíte si s hrncem, vařečkou, formičkou, sójovými boby a syřidlem. Sójové boby zakoupíte jak na Sapě, tak v běžných obchodech. Syřidlo je pak k sehnání v některých supermarketech nebo specializovaných obchodech se sýry.

Formička na tofu

Ještě než začneme se samotnou výrobou, máme pro vás pár zajímavostí. Věděli jste, že tofu...

 • je v Asii známé přes 2000 let?
 • se může podávat jako dezert?
 • neobsahuje žádný cholesterol?
 • obsahuje lehce stravitelné bílkoviny a minerály jako je vápník a hořčík?
 • je vhodné jako prevence proti rakovině prsu, cévní onemocnění mozku a ostereopóze?

Tofu má velice příznivé účinky na zdraví, a proto ho doporučujeme zařadit do jídelníčku :)

Suroviny (pro 4 osoby)

 • 250 g sójových bobů
 • 1 kávová lžička syřidla

Postup

 1. Namáčení

  Jako první zalijeme sóju studenou vodou den předem. Pro udržení správné chuti je důležité boby před samotným namáčením opláchnout (opláchnutím se zbavíme případných nečistot a tenkých slupek). Namočenou sóju necháme ve studené vodě nejméně přes noc.  

   

 2. Mixování

  250g sójových bobů by se mělo smíchat přibližně s 3 l vody. Sóju mixujeme v obyčejném mixéru s vodou, až je  směs úplně hladká. Je pravděpodobné, že se do mixéru nevejde celá dávka sójových bobů, proto se nebojte mixování rozdělit na vícekrát. Je, ale důležité udržet proporce vody a sóji.

  Poté si rozdělte pevnou část směsi od tekuté. Celou směs přelijte přes řídkou látku a snažte se vymačkat všechnu tekutinu. Pevnou část směsi už dále nebudeme využívat. 

 3. Vaření – sójové mléko

  „Mléko“ za neustálého míchání přivedeme k bodu varu. Během vaření vzniká velké množství pěny, které je nutné průběžně odebírat. Po tomto vaření nám vznikne sójové mléko. Mléko odlijeme a necháme vychladnout, případně můžeme přidat cukr. 

 4. Vaření – tofu

  Sójové mléko, které bylo na bodu varu, necháme vychladnout na 85 - 95°C. Za neustálého míchání přidáme syřidlo, které jsme rozmíchali v hrnečku s vodou. Nádobu/hrnec přikryjeme a necháme odstát (5-10 minut). Poté uvidíme v nádobě sraženiny a nažloutlou syrovátku. 

 5. Lisování

  Je důležité udržet vysokou teplotu sýřeniny. Řídkou látku vložíme do děravé formy. Do formy nalijeme celou směs a tu podle formy zabalíme v látce. Tofu necháme vychladnout. 

 6. Skladování

  Tofu skladujeme v lednici v nádobě se studenou vodou, kterou je nutné každý den měnit. Do vody také můžeme přidat špetku soli, abychom prodloužili jeho trvanlivost. Takto můžeme tofu uchovávat 2-3 dny.