Cơm tất niên

30.1.2014 BLOG Thuy

Jistě mi dáte za pravdu, že jedna z nejlepších věcí na svátcích je to, že se rodiny scházejí ve velkém, aby všichni společně usedli ke sváteční hostině. Ať se jedná o Vánoce, Thanksgiving day nebo Tết (oslavy nového lunárního roku), přijíždějí babičky, dědečkové, tetičky, strýčkové a děti se vrací ze studií a těší se na velkou rodinnou večeři. Dnes v 18:00 místního času (půlnoc ve Vietnamu) přivítáme nový lunární rok, který se ponese ve znamení koně. Tết je naším největším i nejdůležitějším svátkem. Než se vietnamské rodiny společně přehoupnou do nového roku, bývá zvykem, že se poslední den lunárního roku sejdou u cơm tất niên [kom tat nyen].

Tết Trung thu - oslavy podzimu

19.9.2013 BLOG Thuy

Dnes je pro pro mnohé Vietnamce po celém světě velký den. Podle lunárního kalendáře se totiž slaví Tết Trung Thu [tet čung thu], velký podzimní svátek, který každý rok připadá na 15. den 8. lunárního měsíce (tedy v den úplňku). V gregoriánském kalendáři tak Tết Trung thu vychází většinou na polovinu září nebo začátek října.

Nový lunární rok – tradiční sváteční pokrmy a rituály

25.1.2012 BLOG Thuy

Hned na začátek vám všem čtenářům chceme popřát šťastný nový rok! Ať se Vám v roce Draka náramně daří a ať se i nadále odměňujete dobrým jídlem :) V minulém článku vám Thuy Duong představila bánh chưng, symbol našeho Nového lunárního roku (Tết). Dnes se dozvíte, které ostatní pokrmy se podávají během Tết .

Nový lunární rok se bez bánh chưng neobejde

20.1.2012 BLOG Thuy

Jistě si vzpomínáte na nedávnou předvánoční atmosféru. Všude po bytě se linula vůně cukroví a do jeho přípravy se zapojila celá rodina. Jeden válel, druhý vykrajoval, třetí hlídal troubu. K tomu hrály koledy a bylo veselo. Vietnamské domácnosti mohou podobnou atmosféru v těchto dnech zažít taky, protože se právě připravují na svůj největší a nejvýznamnější svátek - Tết. V neděli 22.1. v 18:00 místního času se přehoupneme do nového lunárního roku, který se ponese ve znamení draka. Svátek Tết hraje v životě většiny Vietnamců velkou roli, a tak se na něj pečlivě připravují.