Recenze: Madame Lyn

10.7.2013 Mai

Během letošního jara-léta přibylo na pražské gastro scéně několik nových vietnamských restaurací a jednou z nich je i Madame Lyn, o které nám dal vědět sám provozovatel, pan Ha Minh. Do emailové pozvánky přiložil i voucher v hodnotě 600,- Kč. Ten jsem ale nevyužila a restauraci jsem otestovala inkognito. A jaké jsou tedy mé dojmy?

Pan Ha Minh nás ve své pozvánce lákal do rodinného podniku, ve kterém je šéfkuchařem jeho žena. Velice mě potěšilo, že nově otevírající restaurace se profesionalizují a snaží se aktivně komunikovat se svými hosty. Madame Lyn na svém facebookovém profilu představuje v jednom z alb fotografie žen ze Saigonu v 60. letech. Obraz Saigonu v 60. letech znám jen z různých fotografií a starších filmů, proto jsem ve skrytu duše doufala, že Madame Lyn na mě “dýchne” atmosféru této doby. Trochu mě zamrzelo, že po vstupu do restaurace, byť s velmi příjemným interiérem, se nic takové nestalo.

Nyní ale k jídlu. Během první návštěvy jsem ochutnala Bún nem - smažené závitky s nudlemi bún. Závitky byly křupavé, nenasáklé olejem jako v některých jiných podnicích, chuťově výrazné. Nic, co bych mohla vytknout.


Bún nem v podání Madame Lyn


Při druhé návštěvě jsem se rozhodla vyzkoušet Cơm tấm Sài Gòn [kom tám Sai Gon], které jsem předtím neznala a přiznám se, musela jsem si ho vygúglovat :) Jedná se o jedno z velmi tradičních jižanských jídel, které bylo považované za cơm bình dân, což znamená “jídlo prostého lidu”, tedy jídlo dělníků, studentů, chudých lidí. Typickým prvkem tohoto jídla byla rýže uvařená ze zlomených “zbytkových” zrníček rýže (vietnamsky označené jako tấm).

Původní verze Cơm tấm Sài Gòn obsahovala kromě rýže grilované vepřové maso (např. plát krkovice nebo žebra), vajíčkovou omeletu nebo volské oko a bì (na velmi tenké nudličky nakrájenou vepřovou kůži). Modernější varianty jsou doplněny o na páře připravené masové kuličky xíu mại [síu mai], speciální klobásky lạp xưởng [lap suong] nebo restované krevety. V neposlední řadě by mělo být každé cơm tấm Sài Gòn doplněno o malou mističku s nước chấm [nuoc čám], tedy ochucenou rybí omáčkou pro doladění chutě. Byla jsem velice překvapená, když jsem zjistila, že se toto jídlo již zhruba od r. 1945 podává na talíři a jí se příborem jako na západě.


Cơm tấm Sài Gòn v podání Madame Lyn

Cơm tấm Sài Gòn v podání Madame Lyn obsahuje grilovaný plát vepřového masa, volské oko a lehký zeleninový salát z mrkve, okurky a mungo klíčků. Chuťově nemám masu ani salátu, co vytknout, jen škoda, že maso bylo trochu přepečené a vysušené. Nước chấm bylo na můj vkus přeslazené, ale nevidím to jako zásadní chybu, protože pro jižanskou kuchyni je typické, že je sladší než ta severská, na kterou jsem zvyklá.


Možná příliš libové maso, které se snadno vysušilo.

Phở se už stalo povinnou položkou menu každé vietnamské restaurace a původně jsem neměla v plánu ho tu ochutnávat. Když ke mě ale během poslední návštěvy zavanula vůně phở od vedlejšího stolu, rozmyslela jsem si to :) Nejradši mám phở bò tái (kousky hovězího masa jsou pouze “medium”), to Madame Lyn bohužel zatím nenabízí, a tak jsem si objednala phở bò chín [pho bo čín] s plátky uvařené kližky. Vývar byl skutečně voňavý a chutný. Byla tam znát špetka glutamátu, ale bylo ho přiměřeně, a tak jsem po obědě nevrávorala jako po několika panácích rýžové kořalky (taky se vám po větším množství glutamátu točí hlava?) :) Maso bylo měkké a chutné.


Phở v podání Madame Lyn

V Madame Lyn se nejčastěji potkáte s dvojicí vietnamské obsluhy, která umí plynule česky a s výběrem jídla ochotně poradí. Během mé třetí návštěvy byla v restauraci navíc česká slečna, která byla milá, ale bohužel ještě tápala v nabídce a neuměla hostům plně poradit. Věřím však, že se to časem zlepší.

Sečteno podtrženo, Madame Lyn v šedi pražských vietnamských restaurací a bister vyčnívá, přesto je na mé osobní škále stále jen nad průměrem. Většina vietnamských podniků je dělaná jak přes kopírák a Madame Lyn pro mě vyniká jen vyšší kvalitou jídla. Přitom by se mohla jinak profilovat nejen nabídkou jídel, ale i svou image. Uvidíme, jak to bude vypadat po plánované změně menu, které v tuto chvíli obsahuje kromě vietnamských pokrmů i thajská jídla.


Jídlo ****
Interiér ****
Obsluha ****
Celkový dojem ****

Madame Lyn
Šafaříková 319/18
Praha
Kontakt


A protože jsme voucher v hodnotě 600,- Kč nevyužily, někomu z vás ho rády věnujeme. Co pro to můžete udělat?

Do soboty 13.7.2013 do 12:00
1. dejte like našemu facebookovému profilu
2. dejte like pod tímto článkem
3. napište nám do komentářů pod článkem, proč zrovna vy byste měli voucher získat. Nezapomeňte připsat email, na kterém vás máme kontaktovat.

Autor komentáře, který nás zaujme nejvíc, získá voucher ;) Těšíme se na naše nápady!

Napsala Thuy Duong 

Mohlo by vás zajímat