Recenze: Miss Saigon? Stydlivá kráska.

19.11.2011 Mai

Na pražské vietfood scéně se objevila nová kráska - Miss Saigon. Dozvěděla jsem se o ní od jednoho z vás, čtenářů, a podle názvu jsem doufala, že půjde o moderní restauraci nabízející tradiční vietnamskou kuchyni. Něco jako Monsieur Vuong v Berlíně.

Zklamání přišlo, když jsem před vchodem vzhlédla k reklamní ceduli: Miss Saigon Restaurant & Sushi bar. Přesně to, čeho jsem se obávala. Miss Saigon na mě působí jako kráska, která si není jistá v kramflecích. Snaha české strávníky seznámit s tradiční vietnamskou kuchyní se tu nezapře. Jakoby ale sama sobě nevěřila, a tak pro jistotu přidala do menu Pekingskou kachnu, thajské polévky nebo japonské sushi. Její jídelní lístek má včetně dalších asijských pokrmů téměř 100 položek. Proč?

Shodou okolností se mi podařilo navštívit Miss Saigon dva dny za sebou, a tak jsem se snažila vybírat jídla, která nejspíš nebudete znát, abych vás mohla s nimi seznámit. Tato recenze je (výjimečně) obsáhlá, tak si udělejte pohodlí a pusťte se do čtení :)

Záměrně jsem ignorovala všechna ostatní asijská jídla a objednávala si jen vietnamské speciality. Do Miss Saigon se vyplatí zajít v menší skupině přátel - můžete si toho objednat více, dát to doprostřed a navzájem od sebe ochutnávat. Ostatně, takto navodíte tu pravou atmosféru vietnamského stolování. Menu je sice přizpůsobené evropským zvyklostem - 1 osoba = 1 porce, není ale problém požádat, aby vám bylo jídlo servírováno “po vietnamsku”. Obsluha se v době mých návštěv skládala z česko-vietnamského týmu, je velice příjemná a z jazykové bariéry nemějte obavu.

Při obou návštěvách jsem si spolu se svými spolustrávníky objednala několik předkrmů. Začnu tím, co většina z vás již zná: nesmažené závitky s krevetami, neboli Nem cuốn tôm. Myslím, že závitky není třeba detailně představovat - byly to klasické rolky z rýžového papíru obsahující nudle bún, krevety, surimi tyčinky, bylinky a salát. Co mě na celém pokrmu překvapilo, byla čínská hoisin omáčka podávaná k závitkům. Osobně preferuji klasickou sladkokyselou zálivku.

Co nejspíš znát nebudete, je specialita Phở cuốn Miss Saigon - rolky tentokrát zabalené do bánh phở místo rýžového papíru. Bánh phở je oproti rýžovému papíru silnější, pružnější a má také jinou chuť. Tyto závitky se skládaly ze salátu, bylinek, okurky a na woku restovaného hovězího. Posypané smaženou cibulkou se podávaly se sladkokyselou zálivkou. Vřele doporučuji!

 

Phở cuốn Miss Saigon (foto: © Viet Food Friends)

Další pokrm, který jsme ochutnali, byla “taštička” plněná nasekanými krevetami a mletým masem - Bánh tôm củ cải. Taštička byla vyrobena z rýžové mouky a opět se podávala s bylinkami a sladkokyselou zálivkou. Upřímě řečeno, nezanechala ve mě moc silný dojem.

Jako další jsme si dali plněnou placku Bánh xèo, která mi ze zdejších předkrmů chutnala jednoznačně nejvíce. Křupavoučká placka z rýžové mouky a kokosového mléka obsahovala kousky vepřového masa, krevety a mungo klíčky. Bánh xèo se jí tak, že si odtrhnete kousek placky i s náplní, nandáte ho na list rau cải (pak čoi), přidáte bylinky a srolované namáčíte opět do sladkokyselé zálivky. K pravému bánh xèo by mezi bylinkami neměla chybět rybí máta a vietnamská bazalka. U Miss Saigon chyběly, ale chápu, že čeští strávníci ještě nejsou tak zvyklí na exotické bylinky, a proto nabídla jen známou thajskou bazalku a koriandr.

 

Bánh xèo (foto: © Viet Food Friends)

Vyzkoušela jsem také Salát Miss Saigon s grilovaným kuřecím masem. Ani ho nebudu blíže popisovat, protože se jedná o klasický salát, jaký si můžete dát v kterékoli jiné restauraci. Škoda, doufala jsem, že to bude „vlajková loď“ podniku.

Vietnamský styl stravování nerozděluje jednotlivé chody na předkrm, hlavní chod a dezerty jako to bývá v Evropě. Spíše se všechny objednané porkmy rozloží na stůl a každý si do své misky nabere to, na co má zrovna chuť. Většinou se na začátku jí několik „chuťovek“, které by se mohly přirovnat k předkrmům. Ty sice dost nasytí, ale většina z nás, Vietnamců, má potřebu si dát ještě misku rýže s masem či rybou, abychom vytvořili „silný základ“ a nedostali brzy hlad.

Proto jsem si s přáteli ještě objednala rýži, „slaný pokrm“ a polévku canh. Slaný pokrm bývá z masa nebo ryb a je často připraven technikami rang, kho nebo xào. V našem případě to byla ryba Cá bống kho tộ a kuřecí restované na citronové trávě Gà sả ớt. Jako milovník ryb jsem si na Cá bống kho tộ pochutnala a vůbec by mi nevadilo, kdyby kuchař býval přidal i malou chilli papričku pro zvýraznění chuti. Jednalo se o rybu upravenou technikou kho doplněnou plátky vepřového bůčku. Ty vypustí tuk, který se nasákne do ryby a tím zamezí jejímu vysušení. Navíc ji obohatí o další chuť. Vřele doporučuji!

U druhého slaného pokrmu jsem očekávala, že dostanu gà sả ớt, jak ho znám z domova. Tedy kuře nasekané na menší kousky orestované s citronovou trávou. Dostaly jsme však s Mai Huong kuřecí nudličky z prsních řízků restované se směsí zeleniny. A po citronové trávě jsme musely tak trochu pátrat, mnoho jí tam nebylo. Tato verze gà sả ớt je zjevně přizpůsobena evropským chutím a já osobně preferuji spíše tu tradiční.

 

 Rýže se slaným pokrmem a polévkou canh (foto: © Viet Food Friends)

 

Na závěr jsme si dali s mými spolustrávníky Canh chua nghêu, tedy kyselou polévku se škeblemi, ovoněnou koprem a vietnamským koriandrem. Při první návštěvě ji kuchař uvařil málo kyselou. Při té druhé jsem ho poprosila, aby na kyselosti přidal a to už byla opravdu má oblíbená polévka Canh chua nghêu.

Sečteno podtrženo, Miss Saigon má předpoklady pro to, aby se dostala do hledáčku fanoušků vietnamské kuchyně, a to nejen tuzemských, ale i zahraničních (během obou návštěv jsme narazili na turisty). Jen si musí začít víc věřit sama sobě i tomu, co prodává. Zatím na mě působí nerozhodně, jakoby nevěděla, kým vlastně chce být.

S nadsázkou bych řekla, že vietnamská kuchyně je v současnosti nová módní disciplína a pokud si Miss Saigon začne věřit na svých kramflecích, co nevidět se vyšplhne do “haute couture” pražské gastro scény.

 

Jídlo ***
Interiér ****
Obsluha *****
Celkový dojem ****

Jídla, která jsem s přáteli ochutnala, se pohybovala v rozmezí 99,- až 149,- Kč.

Miss Saigon Restaurant & Sushi Bar
Myslíkova 26, Praha 2
Tel. 222 560 328

 Napsala Thuy Duong