Jak si nechat jednoduše naklíčit mungo fazole

10.6.2014 Thuy

S klíčky mungo fazolí jste se už jistě setkali v rámci vietnamské kuchyně i mimo ni, a proto není potřeba je nějak zvláště představovat. V současnosti si je celkem běžně koupíte v supermarketech, ale také si můžete nechat naklíčit fazolky doma. Je to velice jednoduché! Povíme vám, jak na to ;)

Než ale začneme , připomeňme si několik faktů o klíčkách:

  1. jsou bohatým zdrojem vitamínů A, B (včetně vitamínu B9 - kyseliny listové), C, E

  2. obsahují hodně vlákniny

  3. obsahují také minerální prvky jako vápník, železo, fosfor, hořčík a draslík

  4. vyrovnávají překyselení organismu, pomáhají odvádět škodlivé látky z těla (skvěle se hodí během jarního detoxu!) a posilují imunitu

  5. jsou lehce stravitelné a nezpůsobují nadýmání (protože se při klíčení rozštěpí složité cukry na ty jednoduché)

  6. mají osvěžující nasládlou chuť, mohou se konzumovat syrové (ba dokonce je lepší je nijak tepelně neupravovat) a jsou skvělou součástí letních salátů, ale dají se jíst i jen tak samotné

Jsou prostě skvělé a vyplatí se je neustále mít v lednici. A jak je tedy nechat naklíčit? Na netu najdete několik návodů (např. zde), klíčky z těchto metod ale bývají malinké nebo jsou hubené jako nitky. Dnes bych vám chtěla ukázat, jak dosáhnout toho, aby byly větší a baculatější. Tak pojďme na to!

 

Co budeme potřebovat

  • mungo fazole v bio kvalitě (prodává například Albert – balení 500 g za necelých 40 kaček)

Metoda 1

  • nádobu, která nepropouští světlo a která má otvory, aby mohla odtékat voda (já si na klíčky vyhradila nový květináč)
  • mikroutěrka
  • případně nějaké “sítko”, aby fazolky nepropadly květináčem

Metoda 2

  • tetrapack krabice od mléka či džusu, které ustřihneme růžky u dna a uděláme několik malých děr i uprostřed dna (pokud máte krabici s víčkem, ustřihněte i horní růžky, aby měly klíčky trochu vzduchu a nezkazily se)

Začínáme

  1. Hrst mungo fazolí (cca 100 g) důkladně omyjeme a propláchneme pod tekoucí vodou, aby pak byly klíčky krásně bílé.

  2. Klíčky namočíme do vlažné vody na minimálně 5 h (můžeme nechat i přes noc), poté zcedíme a necháme je na sítku další 1-2 hodinky “odpočinout”, aby získaly pokojovou teplotu. 

  3. Po této době by se měly zelené slupky fazolí odlupovat a u některých fazolků se objeví malinký klíček – nyní můžeme fazolky přesunout do nádoby nebo krabice a dále už stačí jen 2-3x denně zalévat.

 

Metoda 1

Na dno čistého květínáče vložíme sítko (u mě vystřižené kolečko), nasypeme odmočené fazolky, přikryjeme mikroutěrkou a zatížíme zavařovací sklenicí naplněnou vodou. Zatěžování slouží k tomu, aby fazolky neplavaly libovolně v nádobě a aby pak byly klíčky pěkně rovné a baculaté. Platí tu obecná poučka, že čím méně místa budou mít, tím silnější budou.

Pak už stačí jen 2-3 krát denně zalévat. Květináč můžete navíc posadit do misky, pokud voda odtéká moc rychle. Tím zpomalíte odtékání vody a květináč můžete nechat v misce dalších 5-10 min, aby se klíčky stihly dostatečně “napít”. Poté vyndejte květináč a nechte odkapat zbývající vodu.

Metoda 2

Před nasypáním fazolek do krabičky je důležité ji pořádně vypláchnout, obzvláště pokud je to krabice od mléka. Kvůli zbytkům laktózy uvnitř krabice by se totiž mohly klíčky rychle zkazit. 

Pak opět stačí 2-3 krát denně zalévat a nechat vodu pomalu odtéct. V tomto případě není potřeba pokládat krabici do žádné misky, protože otvory u krabic jsou malé a voda odtéká pomalu po čůrkách :)

Máme hotovo

Po 3-4 dnech budou klíčky krásně velké. Vyndejte je z květináče či krabice, namočte je na chvíli ve vodě, aby se odloupaly zelené slupky z fazolí, vyndejte je a nechte na cedníku odkapat. Jak rychle vám klíčky vyrostou, záleží hlavně na tom, jaká je okolní teplota, jak často dostávají napít a jestli se stihly dostatečně napít. 

Klíčky už ale po maximálně 5 dnech vyndejte. Pokud byste je zalévali dál, začnou růst i lístečky.

Nalevo: klíčky po 6 dnech. Napravo: klíčky po 4 dnech.

Ze 100 g fazolků budete mít přibližně 600 g klíčků. Pokud je hned nespotřebujete, můžete je v lednici uchovat další 2-3 dny. Během této doby klíčky ztmavnou. Aby byly opět krásně bílé, stačí je na chvíli namočit do vody smíchanou se šťávou z půlky citronu.

Na co si dát pozor (platí pro obě metody)

  • nechte odtéct všechnu vodu, aby se klíčky ve spodu nezkazily
  • nezalévejte ani ledovou ani teplou vodou - ideální je voda kolem 25°C
  • nechte klíčky na tmavém místě – pokud budou mít přísun světla, začnou rychle růst i lístečky, které moc dobře nechutnají

Základním principem klíčení je, že luštěniny několikrát denně zaléváte, necháte vodu odtéct a udržujete jen vlhkost v nádobě, abyste za pár sní mohli konzumovat klíčky. Metod najdete opravdu hodně – kromě těch, které jsme popsala, můžete nechat fazolky klíčit taky v krabici od mléka pro kojence nebo použít cedník vyložený bavlněnou utěrkou. Aby byly klíčky co největší a co nejbaculatější, platí obecné pravidlo, že čím méně prostoru budou mít, tím více se budou tísnit a pak povyrostou více do šířky než do délky. Důležité jsou i samotné fazolky - čím větší fazolky, tím i baculatější klíčky.

Je to skutečně jednoduché, zkuste to také! A nezapomeňte nám pak dát vědět, jak se vám klíčky povedly :)

Mohlo by vás zajímat
UVARTE SI SAMI